В работата ми като счетоводител с 10годишен опит забелязах, че често въпросите, които клиентите задават при страртиране на нов бизнес са едни и същи. Те касаят дейността и метода на започване на работа. Затова реших да напиша ръководство, което да отговаря на всички тези въпроси и да бъде в помощ на всеки, имащ желанието и амбицията да започне нов бизнес.
РЕГИСТРАЦИЯ НА ФИРМА
В България има доста юридически фoрми под които може да се развива дейност.Най – разпространените са ЕТ /едноличентъровец/ и ООД /дружество с органиченаотговорност/, в зависимост от броя на съдружниците то може да бъде ЕООД или ООД.Най- разпростаненият начин за развиване на дейност е именно дружеството с ограничена отговорност и поради тази причина ще се спрем на него.
Това е капиталово дружество-регистрира се с капитал. Съответно при регистрацията му следва да се вземе решение какъв ще е размера на капитала. В България закона урежда минималния капитал да е 2лв. Капитала е реално сумата, с която стартираш дейността си. Този капитал следва да бъде внесен по набирателна сметка при регистрация на дружеството и съответно след регистрацията може дабъде изтеглен от нея.
Стъпките за регистрация на фирма са следните:
- Избор на име и седалище
- Изготвяне на документи за регистрация
- Подписване на документите
- Внасяне на капитала
- Нотариална заверка на декларация „Образец от подпис“
- Подаване на документи пред Търговски регистър
Регистрацията на фирмата отнема от 3 до 7 дни. След като излезе вписването в Търговски регистър, то вече имаш ЕИК номер и можеш да започнеш своята дейност.
КАК СЕ ОТЧИТАТ ПРИХОДИТЕ
След започване на дейността на фирмата е важно да се знае как сео тчитат приходите. Това зависи от начина, по който планираш да получаваш твоите плащания. Ако получаваш плащания по банков път САМО, то не е необходимо да закупуваш касов апарат, но ако планираш да получаваш плащания в брой трябва да закупиш касов апарат.Това са начините за отчитане на приходите.
НАЕМАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИ
Когато се наема служител, то той трябва да има сключен трудов договор, който да е обявен към НАП. Важно е да се знае, че работник или служител не може да работи без да има обявен трудов договор към НАП, тъй като това може дадоведе до имуществена санкция на фирмата.След като започне работа на служителя започват да текат задължителни осигуровки, те зависят от размера на заплатата, на която служителят се води на трудов договор, което от своя страна пък често зависи от длъжността, на която се води.Задължителните осигурителни вноски се заплащат до 25-то число на следващия месец посметка на НАП.
ДАНЪЦИ
В зависимост от дейността на фирмата зависят и данъците, които се дължат.На първо място фирмата дължи в края на всяка календарна година 10% корпоративен данък. Този данък се изчислява на база печалбата, която пък от своя страна се изчислява на база получени приходи и направени разходи. Това естествено е най- общ случай и в процеса на дейност има своите особености.
Другия данък, който е възможен да седължи е ДДС. За регистрация по ДДС има няколко хипотези, като тук ще засегна само две от тях:
- Регистрация при достигане на оборот за регистрация по ДДС за календарната 2024 година, този оборот е 100 000 лв. За 12 месеца назад;
- Регистрация по желание- без значение от липсата на оборот за регистрация по ДДС, вие може да заявите пожелателна регистрация.
В зависимост от дейността на фирмата може да се дължат и други видове данъци, които да са тримесечни,годишни и т.н.
МЕСЕЧНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИРМАТА
На първо място е важно да се знае, че всички документи трябва да бъдат преглеждани и обработвани от счетоводител ежемесечно. Без значение дали фирмата има издадени 200 или 2 документа. Всеки месец всички документи трябва да бъдат предадени на счетоводителя най- къснодо 5-то число на месеца особено онези, коитокасаят отчитането на приходите.Ежемесечно- до 25то число се подаватнеобходимите декларации относноосигурителните вноски, както и се заплащатдължимите такива.
В случай, че фирмата има регистрация по ДДС ежемесечно се съставя и подава справка декларация по ЗДДС – до 15 то число, както и се заплаща дължимия данък. Това са задължения на счетоводителя, освен ако не сте избрали сами да водите счетоводството си.Възможно е в зависимост от вида дейност да имаи други ежемесечни задължения, които да трябвада спазвате.Имайте предвид, че неподаването на която и да е декларация води след себе си санкция.